Hrvatsko dvadeseto stoljeće zbog svoje teške i složene ostavštine i dalje je česta tema izvan stručnih i znanstvenih krugova. Upravo to čini ga drukčijim od gotovo svih ranijih razdoblja hrvatske povijesti. Zanimanje javnosti razumljivo je jer je ovo razdoblje hrvatske povijesti značajan (iako ne isključiv) oblikovatelj hrvatske sadašnjosti. No nedvojbeno je kako se to zanimanje uglavnom ostvaruje u pojednostavljenomu binarnom sagledavanju povijesti i njezine problematike. Cilj projekta „Hrvatska povijest 20. stoljeća“ – unutar krovnoga projekta SNOVI (sučeljavanje, naobrazba, ovladavanje, vrjednovanje, identitet) – jest izaći iz navedene pretpostavke te pokazati složenost hrvatskoga 20. stoljeća, koje se ne bazira samo na tzv. kontroverzama, a da se pritom ne bježi od sučeljavanja. Hrvatsko dvadeseto stoljeće predstavlja različite vrste sjećanja i pamćenja – individualno, generacijsko, kolektivno – koja su sukobljena. Upravo zato povjesničari/ke i drugi/e stručnjaci/kinje razumiju prvenstveno zanimanje javnosti za ovo razdoblje, ali i izazove s kojima se kao znanstvenici/e zbog toga suočavaju.
Projekt okuplja brojne vrsne stručnjake/inje i znanstvenike/ce, prvenstveno povjesničare/ke, ali i one iz drugih srodnih disciplina (sociologe/inje, politologe/inje, pravnike/ce, povjesničare/ke umjetnosti, književne povjesničare/ke…), iz različitih znanstvenih i kulturnih institucija, koji/e žele približiti javnosti brojne teme iz hrvatskoga 20. stoljeća. Riječ je o stručnjacima i stručnjakinjama različitih generacija i područja stručnih interesa (specijalizacija), čime se ostvaruje bogatiji (inter- i transdisciplinarni) pristup i pogled. Na temelju arhiva i različitih vrsta izvora, strogih načela i znanstvenih metoda te najsuvremenijih teorijskih pomaka u historiografiji, sociologiji, političkim znanostima i studijama sjećanja, projekt predstavlja jedinstven pothvat jer je znanstvena zajednica koja stvara ovaj projekt po prvi put usmjerena isključivo javnosti. Nudi joj svoja znanja i vještine proizašle iz dugogodišnjih usavršavanja i istraživanja u formi koja je usmjerena svim pojedincima zainteresiranima za teme iz hrvatske povijesti 20. stoljeća, a ne isključivo u obliku i jeziku prilagođenomu znanstvenoj zajednici. Radi se i o svojevrsnoj javnoj povijesti u kojoj povjesničari/ke i drugi/e istraživači/ce preuzimaju na sebe zadatak komunikacije s javnosti kao posrednici i posrednice u razgovorima i raspravama o povijesti jer je prepoznata potreba za stručnim i argumentiranim pristupom prošlosti kako bi se ona produbila, postala dostupnija i razumljivija. Smatramo kako dodatnom naobrazbom možemo uputiti javnost, koja nedvojbeno ima izraženo zanimanje za poviješću, u puninu hrvatske povijesti 20. stoljeća i njezino bolje razumijevanje, a ne samo pojedinačne i izolirane teme. Osim toga cilj je razviti zanimanje i za teme iz hrvatske povijesti koje su manje zastupljene u javnomu prostoru i na taj način sudjelovati u nastanku nove publike za povijesne teme ili doprinijeti širenju već postojeće publike.
Povijest je neizbježna, a svaki pojedinac je njome obilježen – ili vlastitim iskustvom ili obiteljskim ili onih njemu najbližih. Ovladavanje prošlošću ne znači razumjeti isključivo političke uzroke i posljedice, već shvatiti društvene promjene, lomove i tranzicije u duljemu trajanju, koji naposljetku vode do današnjega društva. Upravo zato je povijest prijeko potrebna. Ovaj projekt će ovakvo složeno vrjednovanje hrvatske povijesti 20. stoljeća ponuditi raznolikim temama koje će obuhvaćati povijest u najširemu smislu: kroz društvo, ekonomiju, politiku, kulturu, umjetnost i intelektualni život. Riječ je o uobičajenim kategorijama, ali kojima će se pristupati ravnopravno, ne potencirajući ustaljene narative sukoba i kontroverzi ili pitanja trenutne „korisnosti“ informacija i povijesti općenito. Želimo pozvati na kritičko razmišljanje, povezivanje, znatiželju, ali i daljnje istraživanje i postavljanje pitanja. Povijest je sastavni dio identiteta – pojedinca, društva, naroda, nacije, grada, sela, mjesta, države. Povijest nas oblikuje, kao što oblikuje i naš odnos prema zajednici. Time želimo doprinijeti razmišljanju o povijesti u društvu, ali i povijesnoj znanosti koja neće biti shvaćena kao lista činjenica kojoj se propituje korisnost, već koja nudi bolje razumijevanje društva i okolnosti u kojima se nalazi kao i set vještina koje teže kritičkomu mišljenju te alata za prepoznavanje i traženje izvora informacija, njihove kritike, analize i sinteze.
U stvarnosti u kojoj se dezinformacije i neprovjerene činjenice šire brže nego i u jednomu prethodnom razdoblju, želimo ponuditi mjesto, barem kada je hrvatska povijest 20. stoljeća u pitanju, na kojemu će svatko zainteresiran moći jednostavno doći do informacija i rasprava koje jamče znanstvenici, pa ako i dolazi do neslaganja iz napisanoga će biti jasni i vidljivi izvori kao i metodologija argumentacije i zaključaka. Na taj način pozivamo na produbljivanje razumijevanja povijesti i povijesne zbilje, upozoravajući na štetnost brzih zaključaka, ali i na shvaćanje procesa pisanja o prošlosti, kritičkoga pristupa izvorima i njihove evaluacije te donošenja zaključaka i sudjelovanja u argumentiranoj raspravi. Poznavanje i razumijevanje vlastite povijesti kao i spremnost na učenje i produbljivanje znanja o njoj stvaraju otvorenije i empatičnije društvo, ono koje je spremno stalno unaprjeđivati svoju demokraciju. Posebno je to bitno za hrvatsko društvo koje je gotovo čitavo 20. stoljeće provelo u nedemokratskim društvima i poretcima. Povijest se, suprotno popularnoj misli, ne ponavlja, ali nam može poslužiti za ograničene analogije.
Projekt „Hrvatska povijest 20. stoljeća“ u svojoj prvoj fazi, kao dio krovnoga projekta SNOVI, zamišljen je u obliku web-platforme (baze) na kojoj će biti javno dostupni tekstovi povjesničara/ki i drugih znanstvenika/ca iz područja humanističkih i društvenih znanosti. Tekstovi će se temeljiti na znanstvenomu pristupu i metodologiji svakoga/e autora/ice s popratnim sadržajima, kao što su odabrane slike i izvori. Također svaki/a od autora/ica snimit će i kratki video u kojemu objašnjava određeni povijesni fenomen, problem ili događaj o kojima piše, iz čega će se po prvi puta stvoriti jedinstvena baza video-materijala iz hrvatske povijesti 20. stoljeća od vrsnih znanstvenika/ca i istraživača/ica.
Ova platforma namijenjena je javnosti u najširemu smislu: od zainteresiranih pojedinaca koji žele saznati nešto više o određenoj temi ili ih općenito zanima sadržaj o hrvatskoj povijesti 20. stoljeća, jer će se on stalno nadopunjavati, kao i onima koji žele provjeriti ili usporediti vlastita saznanja ili im je potrebna vjerodostojna polazišna točka u obrazovanju (učenici/e, studenti/ce). Želja nam je da budemo korisni i klasičnim i suvremenim medijima ili barem da osvijestimo (podsjetimo na) važnost, ali i odgovornost medijskoga prostora o razumijevanju prošlosti i odnosa prema povijesti te pomognemo u širenju spektra tema iz hrvatske povijesti 20. stoljeća.
Projekt želi potaknuti društveno odgovorno komuniciranje o prošlosti i povijesti, koje ne potiče na binarna razmišljanja i zaključke, koje pokazuje povijest kao povijest društva u cjelini i koje ne mami čitatelja/icu tzv. kontroverzama, već želi pokazati puninu povijesne zbilje. Stoga je ovaj projekt i javno-znanstvenoga karaktera.
izv. prof. dr. sc. Michal Brandl (CV)
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet, Katedra za židovske studije i istraživanje Holokausta
Mihaela Marić, mag. educ. hist., doktorandica (CV)
Sveučilište u Zagrebu – Fakultet hrvatskih studija
Petar Plastić, mag. educ. hist. (CV)
dr. sc. Vladimir Geiger, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju (CV)
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
doc. dr. sc. Marijana Kardum (CV)
Sveučilište u Zagrebu – Učiteljski fakultet
prof. dr. sc. Ante Nazor (CV)
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata – Zagreb
dr. sc. Nikolina Šimetin Šegvić (CV)
Sveučilište u Zagrebu – Fakultet hrvatskih studija
nasl. prof. dr. sc. Miroslav Akmadža, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju
Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
prof. dr. sc. Tomislav Anić
Hrvatsko katoličko sveučilište – Zagreb
izv. prof. dr. sc. Nikola Anušić
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
dr. sc. Nikica Barić, znanstveni savjetnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Julija Barunčić Pletikosić, viša arhivistica
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata – Zagreb
Tomislav Branđolica, mag. hist.
Sveučilište u Zagrebu – Fakultet hrvatskih studija
dr. sc. Marijan Buljan OŠ „Mertojak“ – Split
prof. dr. sc. Tihomir Cipek
Sveučilište u Zagrebu – Fakultet političkih znanosti
dr. sc. Hrvoje Čapo, znanstveni suradnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Dalibor Čepulo, red. prof. u miru
Sveučilište u Zagrebu – Pravni fakultet
prof. dr. sc. Andrea Feldman
Sveučilište u Zagrebu – Učiteljski fakultet
izv. prof. dr. sc. Tomislav Galović
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
dr. sc. Vladimir Geiger, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Matko Globačnik
Plejada d.o.o.; Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet, Centar za inovativne studije (suradnik)
dr. sc. Martina Grahek Ravančić, viša znanstvena suradnica
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Stipica Grgić, znanstveni suradnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Ivan Hrstić, viši znanstveni suradnik
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – Zagreb
dr. sc. Mario Jareb, znanstveni savjetnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Marica Karakaš Obradov, viša znanstvena suradnica
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
doc. dr. sc. Marijana Kardum
Sveučilište u Zagrebu – Učiteljski fakultet
dr. sc. Stipe Kljaić, znanstveni suradnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Suzana Leček, znanstvena savjetnica
Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
izv. prof. dr. sc. Danijela Lucić
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
dr. sc. Davor Marijan, znanstveni savjetnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
dr. sc. Josip Mihaljević, viši znanstveni suradnik
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
prof. dr. sc. Ante Nazor
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata – Zagreb
dr. sc. Andrijana Perković Paloš
CROKlio – obrt za usluge i izdavaštvo; Sveučilište u Splitu – Filozofski fakultet (vanjska suradnica)
prof. dr. sc. Tihana Petrović Leš
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
izv. prof. dr. sc. Martin Previšić
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
dr. sc. Zdenko Radelić, znanstveni savjetnik u miru
Hrvatski institut za povijest – Zagreb
prof. dr. sc. Goran Pavel Šantek
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
doc. dr. sc. Filip Šimetin Šegvić
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
Nikolina Šimetin Šegvić, mag. hist., asistentica
Sveučilište u Zagrebu – Fakultet hrvatskih studija
prof. dr. sc. Ivica Šute
Sveučilište u Zagrebu – Filozofski fakultet
Jure Trutanić, mag. paed. et mag. educ. hist., asistent
Sveučilište u Zagrebu – Fakultet hrvatskih studija
dr. sc. Dražen Živić, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – Zagreb